Ryby z rodzaju Knightia

Słowo wstępne...

Co się dzieje z rybą gdy zdechnie? W Polsce większość ryb nie ma okazji dożyć do własnej naturalnej śmierci :) bardziej pewne jest, że ktoś ją złowi, jeśli wędkarz to ma jeszcze szanse na przeżycie, jeśli kłusownik to skończy na patelni. W eocenie (56-33,9 mln lat temu) pierwsze naczelne zaczęły dopiero swój zawiły łańcuch ewolucji, więc ryby zdychały i wpadały do mułu, dzięki czemu zachowały się w stanie fosylnym. Najwyżej jakieś ścierwojady denne pożywiały się ich resztkami.

A teraz na poważnie...

Jednym z najbardziej znanych na świecie miejsc gdzie można znaleźć bardzo liczne eoceńskie skamieniałości ryb są okilice miejscowości Kammerer w stanie Wyoming w USA. Dwie tamtejsze skamieniałe rybki z rodzaju Knightia są ozdobą mojej kolekcji skamieniałości. 

 Dobrze zachowana ryba z widoczną gałką oczną 5 groszy dla porównania wielkości :)

Ryba nr 2

Na koniec...

Kammerer to raj dla poszukiwaczy skamieniałości, o czym można się przekonać oglądając ten krótki film: rybne paleosafari. W eoceńskich osadach fliszowych Karpat również można znaleźć taką skamieniałą rybę, są one jednak wyraźnie gorzej zachowane. Swoją drogą nachodzi mnie nieco makabryczna lecz ciekawa myśl.  Czy cmentarze komunalne za 40 milionów lat będą wyglądać jak te cmentarzyska ryb w USA?

Wykorzystane materiały:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Eocen
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Knightia
3. https://www.youtube.com/watch?v=cLqoi2CcSDA

Komentarze